Korsika - Ajaccio

Ajaccio Ajaccio založili Řekové v roce 564 př. n. l. Podle jedné z pověstí je pojmenováno po Ajazzovi synovi Corsa a Sicy. Jiní tvrdí, že název vznikl od malého římského přístavu Adjacium. Dnes je Ajaccio hlavním městem Korsiky. Má podobnou zeměpisnou šířku jako Řím. Město má jedinečné klima, v zimě se teploty pohybují většinou nad 14 °C.
Význam města stoupl až v roce 1811, kdy se Ajaccio stalo hlavním městem Korsiky. Do té doby bylo město nevýznamný přístav. Dnes je známé pro udržování kultu Napoleona Bonaparteho. Ajaccio je jeho rodné město a obyvatelé chtěli tomuto nejznámějšímu Korsičanovi vzdát hold postavením soch. Nejstarší z nich (r.1850) se nachází na náměstí Place Focha a je obklopena čtyřmi lvy. Na náměstí Place General de Gaulle sedí Napoleon na koni a obklopují ho postavy jeho čtyř bratrů. Nejtypičtější socha císaře v jeho známém klobouku nalezneme na Place D´Austerlitz. V ulici St-Charles ve starém městě naleznete Napoleonův rodný dům. Ačkoliv po vás budou chtít za vstup do domu vysoké vstupné, tak tam moc k vidění není.
Nedaleko od domu se nachází zrekonstruovaná katedrála, která byla postavena v 16. století. Barokní oltář, který je uvnitř, věnovala katedrále Napoleonova sestra Elisa. V suterénu nedaleké Capelle Imperiále je rodinná hrobka Bonapartů. V Calais Fesch nalzenee největší mimoitalskou sbírku malířských děl ze 14.-18. století.
V Ajacciu dnes žije 60 tisíc obyvatel. Město je významným obchodním přístavem a zároveň je sídlem místní vlády a zastupitelstev. Slunce zde svítí 3000 hodin za rok. Blízko od města je i mezinárodní letiště.
Ajaccio
Na mysu La Parata se nachází janovská strážní věž, která je postavena ve tvaru šachové figurky. Stavba je 20 metrů vysoká a nevedou do ní žádné schody. Stráže se nahoru dostávali pomocí provazového žebříku.
Za mysem naleznete čtyři Iles Sanguinares (Krvavé ostrovy), které vyčnívají do výšky 80metrů nad mořem. Na většině z nich naleznete majáky nebo kapličky. Kdysi bývali ostrovy útočištěm pirátů.
Ajaccio je moderní císařské město, které má mnoho zeleně a připomínek na Napoleona Bonaparta.