Korsika - Bonifaccio

Bonifaccio
Město nechal postavit hrabě Bonifaccio z toskánské Luccy v roce 833. Nejdříve nechal postavit citadelu. Ta stojí na bílých křídových útesech ve výšce 60-80m nad mořem. V historickém centru na ploše 0,3km2, žije 80% obyvatel Bonifaccia. Staré město je celé obehnáno hradbami o délce 3km. Hradby zde byly postaveny Janovany v 11.-13. století. Dominantou centra je gotická věž bez zvonů kostela Église Sainte-Dominique, který byl vybudován ve 13.-14. století. Nedaleko odtud stojí kostel Église Saint Majere, ve kterém můžeme spatřit mramorové sarkofágy ze 3. století. Za vidění rozhodně stojí kaplička Chapelle Saint-Roch, která stojí nad mořem a je součástí církevních procesí.
Nad přístavem stojí vysoký žulový monolit Monument aux Morts, který sem dovezli před 2000 lety Římané z ostrova San Bainzo. V roce 1932 vztyčili na tomto místě památník obětem druhé světové války.
Ačkoliv je městský přístav považován za nejslabší bod v opevnění, není jednoduché se do něj dostat. Přístav byl střežen dvěmi věžemi a soustavou navijáků, které byly využívány ještě za 2. světové války. Mezi navijáky byla natažena ocelová lana nebo řetězy, které téměř znemožňovaly vstup do města. Aragonský král Alfonso V. si při dobývání Korsiky v 15. století tohoto byl vědom. Proto nechal podle pověsti za jedinou noc vytesat do křídového masivu 187 schodů, aby mohl Bonifaccio dobýt z jihu. Schodiště je pojmenováno Escalier du Roi d´Aragona.

Bonifaccio

V okolí města se nachází mnoho jeskyň a tunelů. V jeskyni Puits Saint Bartholome vyvěrá silný pramen pitné vody, který leží těsně nad mořem a dostanete se k němu po schodech krále Alfonsa nebo po spirálovém schodišti z kláštera svatého Františka. S potápěčským vybavením se dostanete 200m dlouhým tunelem (Tunel sous les Falaises) z jedné strany útesu na druhou. Jeskyně Grotte du Stragonato (Dračí jeskyně) upoutává turisty svým stropem, ve kterém je otvor ve tvaru obrysu Korsiky. Do této jeskyně se dostanete pouze v letním období, když je vodní hladina klidná. Jeskyně Saint-Antoine je pro změnu ve tvaru Napoleonova klobouku. Na konci útesu je hřbitov s rodinnými hrobkami.V přístavu se v místním akváriu můžete seznámit s florou a faunou, která se nalézá v okolí Korsiky. Pokud chcete spatřit všechny krásy města, tak si určitě udělejte výlet lodí, při kterém z moře uvidíte historické stavby, jeskyně a jiná skalní zákoutí. Město Bonifaccio je pro svou jedinečnost pod ochranou UNESCA. Město nabízí nezapomenutelnou atmosféru, mnoho galerií, obchůdků a restaurací. Při dobré viditelnosti můžete spatřit severní břeh Sardinie.