Korsika - příroda

Hory

Korsika - hory Hory v moři - tak takto je Korsika často nezývána. Podle tvaru vrcholů se odlišují názvy hor. Nejvyšší a nejvýznamnější kóty se nazývají monte, pro široký vrchol se používá capo, pro štít punta a věži se říká cime. Nejvyšší hora na Korsice se tyčí do výšky 2710metrů a jmenuje se Monte Cinto. Nejvyšší horou Korsiky je až od 19. století, neboť do té doby byl za nejvyšší horu Korsiky považován vrchol Monte Rotondo(2622m.n.m). Monte cinto je obklopeno jinými vysokými horami a u turistů je oblíbena spíše jen proto, že je nejvyšší. Na samotný vrchol vede exponovaný a dlouhý a místní jej přirovnávají k výstupu na Mont Blanc.Turisté často výstup podceňují, ale zdejší počasí je nevyzpytatelné a velmi rychle se mění. Několikrát už byli do zdejších horách voláni záchranáři. Cesty jsou mnohdy neznačené a turisté nebývají mnohdy dostatečně na výstup vystrojeni. Na vrchol pravděpodobně první vystoupili místní tuláci nebo psanci. První dochovaný literární zápis o zdolání vrcholu pochází z druhé poloviny 19.století, kdy se na vrchol dostala britská expedice. V roce 1966 vystoupili na vrchol prví češi, fotograf Vilém Heckel a horolezec Arnošt Čtvrtník. Od severu k jihu prochází Korsikou horský hřeben. Pokud se chtěl v minulosti někdo dostat z jednoho pobřeží na druhý, tak musel tento hřeben zdolat. Už od začátku 14. století se proto budovali stezky a obchodní spojení. Dodnes v horách najdete zpevněné stezky a mosty, některé jsou téměř zarostlé jiné se stali součástí moderní infrastruktury. Hory si každoročně vyžádají desítky obětí, především z řad turistů. Jejich záludnost je přirovnávána k pevninským Alpám. Bezpečnost turistů v horách zajišťuje strážce parku, chatař a příslušníci cizinecké legie. Téměř u všech chat se nacházejí přistávací kruhy pro helikoptéry.

Kaskády

Korsika - hory Korsika má nepřeberné množství potoků, říček, řek a jezer. Na ostrově se také vytvořili tůně, vany, misky a to díky tvrdému podlaží a členitému povrchu. Návštěva ostrova by nebyla kompletní, kdyby se nenavštívil místní kaskády, které naleznete téměř na každé říčce. K nejkrásnějším kaskádám patří: kaskády říčky Polischellu, Aitone Piscine na řece Porto a horní tok řeky Golo. Velmi oblíbená činnost v kaskádách je extrémní sport canyonig. Canyoning je vodní túra, kdy procházíte vodou a někdy musíte úsek zdolat skokem s vodopádu, či se někde sklouznout.

Pláže

Korsika - hory Korsické pobřeží měří 1047 km a je vhodné k provozování vodních sportů i k rekreaci. Ostrovní pláže, které jsou z jemného písku, mají mnohdy rozdílnou barvu. Na jihu ostrova naleznete pláže s bílým pískem(okolí Bonifaccia a rezervace Roccapina), mezi Calvi a Ile-Rousse, dále na východním pobřeží, se prostírají žluté pláže. Na pláže s černým pískem narazíte na západním pobřeží, kde se ale můžete setkat i s plážemi oblázkovými. U Cap Corse se setkáte s černými oblázky a u Bastie převládají oblázky v zeleném odstínu. Potápěči vyhledávají spíše skalnaté pobřeží, které převažuje na západní straně ostrova. Téměř nikde nenaleznete u moře sprchu. Osprchovat se studenou vodou po koupeli v moři považují Korsičané za podivné. Tělo prý potřebuje sůl a tu kterou nepotřebujete brzy opadá nebo se setře. Celé korsické pobřeží považujte za soukromou půdu. Atraktivní části pobřeží vlastní buď soukromé osoby (Francouzi nebo Korsičané) nebo obce. Cizincům se zdejší půda neprodává. Místa, kde se nachází rezervace, vlastní stát.